top of page
Zagreb.jpg

Competition
results &
company
contracts

Zagreb.jpg

Great dancers are not great because of their technique, they are great because of their passion

Marta Graham

Latest competition awards

2022

  • Clément Guillaume, Silver medal (Ekaterina Maximova Ballet Competition Arabesque)

  • Ana Konnings: apprenticeship at Sibiu Ballet Theater, Romania for season 2022/2023 & 4 weeks free tuition at the Dallas Conservatory's classical training program for the academic year 2022/2023 (IBCD, Italy)

  • Noa Sermon:  100% Tuition Fee Scholarship for the academic year 2022/2023 at the Millenium Dance Center in Nice, France (IBCD, Italy)

  • Nijiha Nishimura: 4 weeks free tuition at the Dallas Conservatory's classical training program for the academic year 2022/2023 (IBCD, Italy)

  • Sabela Lobb, Shih-en Tseng, Larisa Dreijer-jepsen, Mizuno Aihara, Joyce Deruyver: Bronze Medal Groupe contemporary (Denmark Prijse)

2020

  • Luisa Ciciliotti : 1st prize (Prix Arabesque, Charleroi)

  • Romain Vandersmissen : 2nd prize (Prix Arabesque, Charleroi)

  • Emanuele Frigo : 3rd prize (Prix Arabesque, Charleroi)

  • Marina Tschanz : 3rd prize (Prix Arabesque, Charleroi)

  • Nélia Roseau : 1st prize (Prix Arabesque, Charleroi)

  • Lison Corhay : 2nd price (Prix Arabesque, Charleroi)

2019

  • ​Emer Lenihan, 2nd prize, Grand Prix Kiev 

2018​

  • ​Leena Coulie, 1st prize classical, YAGP Semi-final, Paris

  • Neline Theron, 2nd prize contemporary, YAGP Semi-Final, Paris

2017

  • Miguel Angel, 2nd prize, 14th Seoul International Dance Competition  

  • Leena Coulie, Contemporary Support Prize, 14th Seoul International Dance Competition  

  • Miguel Angel Aranda Amaida and Yuyu Ichikawa, 2nd Place Category Pas de Deux Classical (Tanzolymp)

  • Clara Strassel = scholarships Summer Intensive Vienna, Royal Ballet School Antwerp (Tanzolymp)

  • Miguel Angel Aranda Amaida = Scholarships Summer Intensive Royal Ballet School Antwerp, ​Audition entrance to the English National Ballet School (Tanzolymp)

  • Pauline Gierling, 2nd price Category Classique Pre-Professionnel 4 (Prix Arabesque)​,  2nd Place, category Classical Junior semi-finales (VKIBC)

  • Laura Glare 3rd price Category Classique Pre-Professionnel 4 (PrixArabesque)

2016

  • Aggelos Antoniou  - 1st Price Solo variation “Satanella”, 1st Price Pas de deux with “Satanella’’, 1st Price Neoclassical solo “La double vie”, 3rd Price Contemporary solo “J’ai seul la clef de cette parade sauvage", at the 16th International Dance Competition Hellas, Greece, 2016 and two scholarships for the Bulgaria Summer dance camp 

  • Manuel Garrido - Finalist International Ballet competition Varna 2016

  • Yuyu Ichikawa - Grand Prix Arabesque 

  • Cyrielle Jost, 2nd price category Pre-professional 4 Prix Arabesque in 2016​  

2015 

  • Nozomi Kayano - Silver medal category Senior at the semi finals of VKIBC, Brussels

  • Kazuki Endo - Bronze medal Junior category Senior at the semi finals of VKIBC, Brussels

  • Aggelos Antoniou  - Bronze medal with the contemporary dance solo “J’ai seul la clef de cette parade sauvage" at the semi finals of VKIBC, Brussels

  • Aggelos Antoniou  -  2nd Price solo variation from “swan lake pas de trois”, 2nd Price Contemporary solo “J’ai seul la clef de cette parade sauvage" at the PETIPA International Ballet Competition Brussels

  • Leena Coulie -  2nd Price category junior at the PETIPA International Ballet Competition Brussel

Company contracts

 

2023

  • Clément Guillaume, Demi-soloist, National Opera of Ukraine

  • Maria Bolkisieva, National Opera of Ukraine

  • João Santos De Oliviera, Balet Moravského divadla Olomouc

  • Gustavo Pedro, Vanemuine Ballet

  • Anna Maria Konings, Opera Varna

  • Irene Estevez, State Opera Stara Zagora

  • Nanako Sato, State Opera Burgas

2022

  • Nanako Sato, Ballet of State Opera Bourgas, Bulgaria

  • Gustavo Pedro Lima da Silva, Samara Opera and Ballet Theatre & Mikhailovski Theatre, Russia

  • Clément Guillaume, Samara Opera and Ballet Theatre & Mikhailovski Theatre, Russia

  • Elena Alessandrini, Thüringer Staatsballett, Germany

  • Emanuele Frigo, National Theatre of Belgrade, Serbia

  • Airi Laïa Fatjo, Ballet of State Opera Rousse, Bulgaria

  • Romain Vandersmissen, De Dutch Don't Dance Division, The Netherlands

  • Ana Konnings, apprenticeship at Sibiu Ballet Theater, Romania 

2020

  • Preslava Karaivanska, Sofia National Opera, Bulgaria      

  • Emer Lenihan, Ballet Ireland ( National Ballet of Ireland)

2019

  • Marthe Hourez, Opera National Timisoara, Romania

  • Néline Theron, Grand Theatre Poznan, Poland

  • Yuyu Ichikawa, Columbia classical ballet, South Carolina, US

  • Kaito Kurokawa, Columbia classical ballet, South Carolina, US

  •  Sofia Anabitarte, Columbia classical ballet, South Carolina, US

2018

  • Miguel Angel, English National Ballet

  • Pauline Gierling, Sofia National Opera, Bulgaria

  •  Vladimir Staicu, Mannheim National Theatre, Germany

2017

  • Fanchon Moreau - Contract with the National Opera of Sofia, Bulgaria

  • Rebecca Bowden: Contract with the State Ballet of Kosice

  • Angelos Antoniou: Contract with the State Ballet of Georgia (Tbilisi)

2016 

  • Haruka Suga  -  Contract with the Coastal City Ballet (Vancouver, Canada)

  • Nozomi Kayano - Contract with K Ballet (Tokyo, Japan)

  • Asami Grace Takahashi - Contract for the production "Le fantôme de l'Opéra" - Paris (France)

  • Clara Hollants Van Loocke - Contract with Teatrul de Balet Sibiu, TBS (Sibiu, Romania)  

  • Salomé Santana - Contract with the Mariinsky Theatre (St Petersburg, Russia)

2015 

  • Alisa Uzunova - accepted to the Vaganova Ballet Academy

  • Nana Shibuichi - contract to the Cork City Ballet

2014

  • Charlotte Bérard - Contract with the Sofia National Ballet (Bulgaria)

 
 
bottom of page