Summer

Intensive 2021

Guest Teachers

 

Sofia

Gumerova

 

• Honoured Artist of Russia (2010)

Born in Moscow.
Graduated from the Vaganova Academy of Russian Ballet in 1995.
With the Mariinsky Ballet from 1995 to 2020.

Repertoire includes:
La Sylphide (Sylph); choreography by August Bournonville, revised version by Elsa-Marianne von Rosen,
Giselle (Giselle, Monna, Myrtha); choreography by Jean Coralli, Jules Perrot, Marius Petipa,
Le Corsaire (Medora, Odalisques’ Pas de trois); production by Pyotr Gusev after the composition and choreography by Marius Petipa,
La Bayadère (Nikia, Grand pas, Shadows’ Pas de trois); choreography by Marius Petipa, revised version by Vladimir Ponomarev and Vakhtang Chabukiani,
Grand pas from Paquita (variation); choreography by Marius Petipa,
The Sleeping Beauty (Princess Aurora, Candide Fairy, Princess Florine); choreography by Marius Petipa, revival of the 1890 production,
The Sleeping Beauty (Princess Florine); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev,
Swan Lake (Odette-Odile, Swans); choreography by Marius Petipa and Lev Ivanov, revised version by Konstantin Sergeyev,
Raymonda (Raymonda, Clemance, Grand pas); choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev,
Don Quixote (Kitri, Street Dancer, Queen of the Dryads); choreography by Alexander Gorsky,
Michel Fokine’s ballets The Dying Swan, Chopiniana (Prelude, Mazurka, Nocturne, First Waltz), The Firebird (the Firebird) and Schéhérazade (Zobeide),
Les Noces (the Bride); choreography by Bronislava Nijinska,
The Fountain of Bakhchisarai (Zarema, Young women); choreography by Rostislav Zakharov,
Spartacus (Phrygia); choreography by Leonid Yakobson,
The Legend of Love (Mekhmeneh Bahnu); choreography by Yuri Grigorovich,
Carmen suite (Carmen); choreography by Alberto Alonso,
George Balanchine’s ballets Apollo (Polyhymnia, Terpsichore, Calliope), Prodigal Son (the Siren), Serenade, The Four Temperaments, Symphony in C (I. Allegro vivo), Theme and Variations, La Valse, Jewels (Emeralds, Rubies, Diamonds), Scotch Symphony and A Midsummer Night’s Dream (Helena),
In the Night; choreography by Jerome Robbins,
Le Jeune homme et la mort; choreography by Roland Petit,
Sylvia (Diana); choreography by Frederick Ashton,
Alexei Ratmansky’s ballets Cinderella (Stepmother, Female Dance), Le Poème de l’extase, Anna Karenina (Princess Betsy) and The Little Humpbacked Horse (Mare, Sea Mare),
Dolce, con fuoco; choreography by Svetlana Anufrieva,
In the Middle, Somewhat Elevated; choreography by William Forsythe,
Presentiment of Spring (Winter); choreography by Yuri Smekalov.

Repertoire also includes:
Ondine (Queen of the Sea); choreography by Pierre Lacotte,
Reverence; choreography by David Dawson,
the duet from the ballet The Ghostly Ball; choreography by Dmitry Bryantsev,
Goya-Divertissement (Duchess of Alba); choreography by José Antonio,
Like an Old Organ Grinder; choreography by Alexei Miroshnichenko,
Pas de quatre (Carlotta Grisi, Lucile Grahn); choreography by Anton Dolin
and Euphoria; choreography by Nikita Dmitrievsky. and Euphoria; choreography by Nikita Dmitrievsky.

 

Irina

Sitnikova

Sitnikova Irina Aleksandrovna, graduated in 1977 from the Saratov Choreographic School in the class of Maximova N.A. (pupils of Vaganova A.Ya.). After graduation, she was accepted into the troupe “Moscow State Academic Theater of Classical Ballet” under the direction of Natalia Kasatkina and Vladimir Vasilyev as a ballet soloist.


In 1980 was invited to the troupe of the S.M. Kirov Theater (now the Mariinsky Theater) in Leningrad, as a ballet dancer, where she served for 20 years, ending her career as a dancer in 2000 as a soloist in the Mariinsky Ballet in St. Petersburg.


During her work in the theater, she performed numerous parts of the classical repertoire: Gulnar, Odalisque (Corsair), Fairies of Agility, Courage, Canary, Fairy of Diamonds, Princess Florina (Sleeping Beauty), trio from the ballet Paquita, trio from the ballet La Bayadere , the dance of little swans and pas de trois in the ballet Swan Lake, pas de sis (soloist) from the ballet Markitanka, pas de sis (soloist) from the ballet Naples, Pas de catr (ch. A, Valley), etc.

In the repertoire of Sitnikova I.A. parts from J. Balanchine's ballets Theme and Variations, Scottish Symphony, Symphony C major.


His pedagogical path in choreography S Sitnikova I.A. started in 1997, enrolling in the pedagogical faculty of the Academy of Russian Ballet named after A.Ya. Vaganova. As a student, she was an assistant with renowned educators of the People's Commissar of the USSR, Professor Dudinskaya N.M. and Nar.art.RSFSR, professor Zubkovskaya IB
At Sitnikova I.A. nine graduation classes of students of the Academy of Russian Ballet named after A.Ya. Vaganova. More than 90 of her students serve in various theaters in the world (State Academic Bolshoi Theater of Russia, Mariinsky Theater, Moscow Musical Theater named after K. S. Stanislavsky and V. I. Nemirovich-Danchenko, St. Petersburg Order of the Lenin State Academic Opera and Ballet Theater named after M. P. Mussorgsky — Mikhailovsky Theater, Novosibirsk State Academic Opera and Ballet Theater, Opera and Ballet Theater Yakutsk (Republic of Sakha), Primorsky Stage Mariinsky Theater Vladivostok, Boris Eifman Ballet Theater .Saint Petersburg, Rostov Musical Theater, Opera and Ballet Theater Izhevsk, Opera and Ballet Theater Yekaterinburg, Opera and Ballet Theater Astrakhan, Vienna State Opera (Vienna, Austria), Staatsballett Berlin (Berlin , Germany), Bayerische Staatsoper (Munich, Germany), Astana Ballet Theater (Kazakhstan), The Tokyo Ballet (Japan), Sofia Opera (Sofia, Bulgaria), Moris Bezhar troupe (Lausanne, Switzerland), ballet troupe Cologne (Germany).


Her students, participating in various international and all-Russian competitions, are winners and laureates of these competitions (Nikitina Anastasia, competition A.Ya. Vaganova 2nd place, Julia Tikka, 2nd place Italy, Shamala Huseynova, special diploma competition "Russian ballet ", Daria Elmakova 1st place Italy, Haruy Shimada, 1st place competition A.Ya. Vaganova, Alyona Ledyakh. 1st place competition" Russian Ballet ", Laura Fernandez - winner of the Lausanne Prize, Alexandra Hiteeva - laureate of the competition" Russian Ballet ”and the Vaganova Prize contest). At the moment, under her leadership, the 10th graduation class of pupils of the Academy of Russian Ballet named after A.Ya. Vaganova is studying.


Creativity Sitnikova I.A. awarded with numerous diplomas of the Ministry of Culture of the Russian Federation and other organizations, diplomas of ballet competitions.

 

Luca

Cesa

The rising star of international dance. Italian interpreter for the "Prix de Lausanne" international competition for young people dancers.

 

Despite his international commitments, he is a guest teacher in many Italian and non-Italian dance schools. A career full of satisfactions for Luca despite his very young age.

He began his classical and contemporary preparation at the age of 10 at the "Centro Dance Body Line" directed by Giusy Criscitiello. In 2010, at age 17, in Rome he won the prize for best interpreter and it was there that same year Cristina Bozzolini Director of the "Aterballetto and the" Ballet of Tuscany "offers him a scholarship to enter in the high school in Florence.

 

In 2011, given her praiseworthy abilities, the Director invited him to be part of the company itself, then becoming a classical dance assistant of M.Eugenio Scigliano for the high school courses Del Balletto di Toscana ".
 

He immediately takes part in the dance corps and the repertoire productions. Shortly thereafter he was immediately noticed by the choreographer Fabrizio Monteverde who chooses him for "La Boule de Neige" in the role of Gerard thus becoming a soloist. In subsequent years
plays the best roles, like Albrecht in "Giselle" by E.Scigliano, Paride in "Romeo e Giulietta" by Davide Bombana and finds himself working with the best choreographers of the moment.

 

He is invited to numerous festivals and since 2014 he collaborates with
the "Dance Cyprus" company as a guest dancer.
 

Since 2016 he has been a dancer of "Ballet Preljocaj", one of the most important contemporary dance companies in the world.
During his training as a dancer he feels the desire to develop his choreographic skills and here he is a work as a young choreographer is commissioned in Vienna where he creates "Sturm und Drang" a step up two music by Chopin for Europe Ballet where he gets the best criticism. 

 

Yevgeniy

Kolesnyk

Yevgeniy was accepted into the Ukrainian National Ballet School at the age of 10 and trained there until he was invited to join The Kiev Ballet as corps de ballet at the age of 18. He was promoted directly to Principal dancer two seasons later and danced the full range of main roles in classical and contemporary ballets.

Yevgeniy came to the Royal Ballet of Flanders as a half soloist in 2000 and was promoted to soloist in 2002, first soloist in 2005, and has been promoted to principal as of 2013. As a dancer he has enjoyed working with such choreographers as Kylian, Balanchine, Haydée, Forsythe, Elo, Spuck, Godani, Fonte, Dawson, McGregor and many others. He has been awarded three gold medals, “Best Dancer” and best solo at international ballet competitions in Brazil, Russia and the Ukraine.

As a choreographer Yevgeniy has created 6 pieces for the Royal Ballet of Flander’s annual choreography workshop Coupe Maison, two of which have been accepted into the International Choreography Competitions in Copenhagen and Moscow.

 
 
 
 
BRUSSELS 
INTERNATIONAL 
BALLET

Rue François Gay 83-85

1150 Woluwe-Saint-Pierre

Brussels, Belgium

Tel./Fax: +32 2 772 00 62​

info@brusselsintballet.org

www.brusselsintballet.org 

© 2020  Brussels International Ballet School